+90 533 366 99 06
info@akuan.com.tr

Hirudoterapi

Güçlü antioksidan etkisi nedeniyle oruyucu hekimlikte kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda bir defa yapılan sülük tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar basta olmak üzere birçok hastalıga karsı koruyucu etki gösterirken, kalp krizi ve emboli riskini de yüksek oranda azaltmaktadır.

Tedavi amacı ile kullanılacak sülükler steril kültür sülüğüdür. Bir bireyde kullanılan sülükler başka bir bireyde kesinlikle kullanılmaz. Aksi taktirde ağır metal zehirlenmelerine ve enfeksiyon bulaşmalarına davetiye çıkarılmış olunur. 

Bir tedavi seansında bireyin yaşına ve kilosuna bağlı olarak 5-12 adet tıbbi sülük uygulanmaktadır. Tıbbi sülüğün ağız yapısında üç çenesi, yutağın etrafında tükrük bezleri mevcuttur. Keskin çenelerinin yardımıyla deriyi 1,5 mm derinliğinde ısırabilirler. Emdiği kan hacmi sülüğün boyutuna bağlı olarak yaklaşık 2.45ml-15ml’dir. Isırdığı yerden ayrıldıktan sonra bölgede yaklaşık olarak 2-24 saat kanama olabilir. Sülüğün ayrılmasından sonra ilk 2 saatte 2.21 ml ve ilk 4 saatte 2.50 ml pasif kanama olur. Sülük ısırığının 1.6 cm çaplı dairesel yarası 7 ila 10 gün içinde iyileşir. 

Sülükler sanıldığı gibi kanı emerek tedavi etmezler. Isırdıktan sonra emdiği kanı 3 ila 7 saniye arasında tahlil ederler. İlk 5-7 dakika içinde; 100’ün üzerinde salgıladıkları faydalı biyoaktif maddelerden, vücuda gerekli olanları yumuşak bir hareketle insan vücuduna enjekte ederler. 

Bu biyoaktif maddelerin başlıcaları: ağrı kesici, kas gevşetici, sinir hücrelerinin ve liflerinin tamirini hızlandırıcılar, kanın pıhtılaşmasını engelleyici, oluşmuş pıhtıyı eritici, bağışıklık sistemini düzenleyici, mikrop öldürücü, tansiyon dengeleyici ve stres azaltıcılardır.

SÜLÜK TEDAVISI

Hirudoterapi, latincede sülükle tedavi anlamına gelmektedir. M.Ö. 15. yüzyılda Babil yazılı kayıtlarında bilgisi bulunan çok eski bir tedavi yöntemidir. Antik dönem Mısır ve Hint tıbbi kayıtlarında da bu tedaviyi görmekteyiz. Ibn-i Sina da sülügü bir tedavi aracı olarak kullanmıs, ögrencilerine bu konuda egitim vermistir.

Hirudoterapi günümüzde birçok hastalıgın tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanıldıgı baslıca hastalıkları söyle özetleyebiliriz:

Kalp Damar Hastalıkları (Hipertansiyon, İskemik kalp hastalığı, varis, hemoroid, lenf dolaşımında durgunluk) 

Kas-iskelet sistemi hastalıkları (Romatizmal hastalıklar, artrit, her türlü eklem ve kas ağrılarında, bel ve boyun fıtığında)

Nörolojik bozukluklar (Felç, epilepsi, migren ve her türlü baş ağrısı)

Jinekolojik hastalıklar (Dismenore, kısırlık, kistler, menapoz şikayetlerinde)

Sindirim sistemi hastalıkları (Mide ve duodenum ülserinde, pankreatit, kolit)

Ürolojik Hastalıklar (İktidarsızlıkta, cinsel gücü artırıcı) 

Solunum sistemi hastalıkları (Astım, bronşit)

Kulak burun boğaz (İşitme kayıpları, baş dönmesi, meniere hastalığı)

Göz (Glokom (göz tansiyonu), sarı nokta, görme kayıpları) 

Dermatolojik Hastalıklar (Her türlü cilt hastalığı, sedef, yanık, kollajen doku hastalıkları, iyileşmeyen yaralar, kozmetik amaçlı (kırışıklıklarda, gençleştirici etki)

Diş hastalığı (Diş eti iltihapları, tükrük bezi iltihapları)

Sülük tedavisi, kan sulandırıcı ilaç kullananlarda, kanama bozukluğu olanlarda (hemofili v.b.), gebelerde ve emzirenlerde uygulanmamalıdır.